Smaller Default Larger

Wyjazd studyjny do Niemiec

Wyjazd studyjny do Republiki Federalnej Niemiec

„Organizacja, finansowanie i implementacja prosumenckich projektów odnawialnych źródeł energii”

09.12.2014 – 11 .12.2013

Berlin, Brodowin, Eberswalde, Feldheim

 

W dniach 9-11 grudnia 2014 r. Instytut Energetyki Odnawialnej zorganizował wyjazd studyjny do Republiki Federalnej Niemiec (RFN), w którym udział wzięli przedstawiciele instytucji rządowych, samorządowych, organizacji pozarządowych związanych z rolnictwem oraz rolnicy biorący udział w projekcie OZERISE.

Wyjazd został zorganizowany przez Instytut Energetyki Odnawialnej, we współpracy z Ambasadą Republiki Federalnej Niemiec, niemieckim Ministerstwem Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Reaktorów Atomowych w Berlinie, jak również przy wsparciu projektu OZERISE – Odnawialne źródła energii w gospodarstwach rolnych i mikrosieciach.    Celem wizyty studyjnej była wymiana doświadczeń polsko – niemieckich w zakresie wdrażania odnawialnych źródeł energii (OZE) na obszarach wiejskich, a także praktyczne zapoznanie się z funkcjonowaniem energetyki prosumenckiej, rozproszonej, gminnej oraz spółdzielni energetycznych, zarówno pod kątem korzyści z zastosowania konkretnych technologii OZE, jak i z aspektami zastosowania różnych instrumentów regulacyjnych, współpracy z samorządami  i współpracy z sieciami dystrybucyjnymi.

 

Trzydniowy program wyjazdu obejmował, oprócz wizyt studyjnych,  spotkanie z przedstawicielami niemieckich ministerstw, agencji i urzędów (Ministerstwo Rolnictwa, Gospodarki Żywnościowej i Ochrony Konsumentów; Ministerstwo Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Reaktorów Atomowych), Agencji Energii Odnawialnej, Narodowego Urzędu ds. Spółdzielni Energetycznych oraz władzami lokalnymi. W wyjeździe udział wzięli przedstawiciele instytucji rządowych, samorządowych, organizacji pozarządowych związanych z rolnictwem oraz rolnicy (biorący udział w projekcie OZERISE) zainteresowani rozwiązaniami prawnymi oraz wykonawczymi w zakresie rolnictwa i obszarów wiejskich, które  funkcjonują w Niemczech oraz poznaniem  niemieckich  doświadczeń dot. realizacji   polityki energetycznej.

 

W ramach wyjazdu odbyły się następujące spotkania i wizyty studyjne:

 1. Spotkanie w Ministerstwie Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Reaktorów Atomowych z przedstawicielami niemieckich instytucji rządowych, Berlin 
 2. Wizyta studyjna w ekologicznej wsi Brodowin, Brodowin
 3. Spotkanie z prezesem Spółki Energetycznej Barnim oraz prezentacja strategii rozwoju powiatu, Eberswalde
 4. Zaprezentowanie działalności Stowarzyszenia Energii Odnawialnej Wandlitz, Eberswalde
 5. Wizyta studyjna w samowystarczalnej energetycznie wsi Feldheim, Feldheim

 

Pierwszego dnia wyjazdu, uczestnicy wzięli udział w spotkaniu w Ministerstwie Środowiska. Tematyka spotkania dotyczyła kontekstu prawnego i politycznego wsparcia prosumenckich  odnawialnych źródeł energii oraz budowy spółdzielni energetycznych, wpływu ustawy o OZE (Energiewende) na niemiecką gospodarkę i obszary wiejskie, a także nowych ram strategicznych dla polityki rozwoju obszarów wiejskich na lata 2014- 2020.

 

Podczas drugiego dnia wyjazdu  odwiedzono rolniczy powiat Barnim w Brandenburgii realizujący nowatorską strategię energetyczną. Efektem końcowym podjętych działań ma być wdrożenie strategii „zero emisji” i uniezależnienie energetyczne regionu. W 2011 roku w samym powiecie zrealizowano cele klimatyczne wyznaczone dla całej Brandenburgii do 2020r. Na dzień dzisiejszy ponad 20% produkcji ciepła w rejonie powiatu i 60% energii elektrycznej pochodzi z instalacji OZE. Zdecydowaną większość inwestycji w OZE realizują osoby prywatne, rolnicy, samorządy oraz małe i średnie przedsiębiorstwa.

 

W pierwszej części wizyty studyjnej uczestnicy zwiedzili Przedsiębiorstwo Rolnicze Eko Wieś Brodowin będące jednym z największych gospodarstw ekologicznych w Niemczech, produkujących zgodnie z wytycznymi Związku Demetry, centralnej organizacji producentów biodynamicznych. Ambitnym celem, znanej w całych Niemczech ekologicznej wsi Brodowin, jest osiągnięcie całkowitej niezależności energetycznej.

Druga części wizyty studyjnej w powiecie Branim, odbyła się w centrum edukacji ekologicznej Wald-Solar-Heim w miejscowości Eberswalde. Na miejscu, uczestnicy wzięli udział w seminarium studyjnym podczas którego zaprezentowano strategię zrównoważonego rozwoju powiatu oraz inicjatywy obywateli zaangażowanych w przyszłość energetyczną regionu.

 

Ostatniego, trzeciego dnia, uczestnicy wzięli udział w wizycie studyjnej w jedynej w Niemczech całkowicie samowystarczalnej energetycznie wsi Feldheim (Brandemburgia), znajdującej się niespełna 100 km od Berlina.

 

Spotkanie w Ministerstwie Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Reaktorów Atomowych z przedstawicielami niemieckich instytucji rządowych

 

dokumenty/wyjazd_do_niemiec/1/1.jpgdokumenty/wyjazd_do_niemiec/1/2.jpg

Wizyta studyjna w ekologicznej wsi Brodowin, Brodowin

dokumenty/wyjazd_do_niemiec/3/1.jpgdokumenty/wyjazd_do_niemiec/3/2.jpgdokumenty/wyjazd_do_niemiec/3/3.jpgdokumenty/wyjazd_do_niemiec/3/4.jpgdokumenty/wyjazd_do_niemiec/3/5.jpgdokumenty/wyjazd_do_niemiec/3/6.jpgdokumenty/wyjazd_do_niemiec/3/7.jpgdokumenty/wyjazd_do_niemiec/3/8.jpg

 

Seminarium studyjne w centrum edukacji ekologicznej Wald-Solar-Heim , Eberswalde

 

dokumenty/wyjazd_do_niemiec/3/9.jpg

Wizyta studyjna w samowystarczalnej energetycznie wsi Feldheim, Feldheim

dokumenty/wyjazd_do_niemiec/2/1.jpgdokumenty/wyjazd_do_niemiec/2/2.jpgdokumenty/wyjazd_do_niemiec/2/3.jpgdokumenty/wyjazd_do_niemiec/2/4.jpgdokumenty/wyjazd_do_niemiec/2/5.jpgdokumenty/wyjazd_do_niemiec/2/6.jpgdokumenty/wyjazd_do_niemiec/2/7.jpgdokumenty/wyjazd_do_niemiec/2/8.jpgdokumenty/wyjazd_do_niemiec/2/9.jpgdokumenty/wyjazd_do_niemiec/2/10.jpgdokumenty/wyjazd_do_niemiec/2/11.jpgdokumenty/wyjazd_do_niemiec/2/12.jpgdokumenty/wyjazd_do_niemiec/2/13.jpgdokumenty/wyjazd_do_niemiec/2/14.jpg

Przeczytaj szczegółowe sprawozdanie z wyjazdu studyjnego

 

Do pobrania

Blog OZERISE

 • Czy leci z nami pilot – chwiejne rządowe ramy rozwoju energetyki odnawialnej – wpis na "ODNAWIALNY" BLOG
  2017-10-02 07:19:41

  Czytaj więcej...

 • Kim są najwięksi zwycięzcy aukcji OZE?
  2017-09-27 08:51:42

  Czytaj więcej...

 • Miliardy na panele słoneczne. Za dwa lata moce fotowoltaiczne w Polsce mają wzrosnąć czterokrotnie.
  2017-09-21 13:34:05

  Czytaj więcej...

Kontakt

Instytut Energetyki Odnawialnej
ul. Mokotowska 4/6
00-641 Warszawa

Telefon:
+48 22 825 46 52
+48 22 875 86 78

Fax:
+48 22 875 86 78

E-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Polityka plików cookies