Smaller Default Larger

W Niemczech ogłoszono nowy program dotacji dla sieci ciepłowniczej czwartej generacji

Celem na poziomie politycznym jest udowodnienie ekonomicznej i technicznej wykonalności takiego systemu w co najmniej dwunastu przypadkach dzięki przeprowadzeniu studium wykonalności. Co najmniej sześć sieci ciepłowniczych należy zbudować lub  fundamentalnie przebudować do roku 2020. Sieci te powinny mieć co najmniej 100 połączeń lub minimalną ilość ciepła na poziomie 3 GWh rocznie.

Efektywność kosztowa ma priorytetowe znaczenie: zasilanie ciepłem ze wspieranych systemów powinno być tak samo konkurencyjne jak dostarczanie ciepła pochodzącego z paliw kopalnych. Wsparcie jest przewidziane na nową budowę lub przekształcanie istniejących sieci, ale podsieci niskich temperatur są również uprawnione do otrzymania wsparcia. Planowane są dwa etapy. W pierwszym kroku studia wykonalności są wspierane do 60% kosztów inwestycji. Na etapie już realizacji inwestycji, projekt jest wspierany kwotą wsparcia obejmującą do 50% całkowitych kosztów. Dodatkowo, przewidziane są działania informacyjno-promujące dla potencjalnych użytkowników sieci ciepłowniczych na poziomie 80% kosztów. Ponadto, udział lokalnych organizacji badawczych jest sponsorowany w 100%.

Gradacja  wsparcia jest pojęciem nowym. Sieć ciepłownicza uzyskuje dotację w wysokości 20% (lub 30% jeśli wnioskodawca jest właścicielem małego lub średniego przedsiębiorstwa). Ponadto, system wparcia uwzględnia tzw. „zrównoważoną premię” (dodatkowe wsparcie) w wysokości 10% pokrycia kosztów: za każdy punkt procentowy w wysokości 0,2% udziału odnawialnych źródeł energii lub ciepła odpadowego w systemie  posiadającym już 50% udziału ciepła z tych źródeł.

Kolejną innowacją jest "premia do efektywności kosztowej", w przypadku uzyskania szczególnie niskich cen ciepła. Jeżeli cena ciepła spadnie poniżej 10 centów/kWh, bonus ten zwiększa się stopniowo. Jeżeli zostanie osiągnięta cena w wysokości zaledwie 5 centów/kWh dotacja może wynieść  maksymalnie 10% kosztów inwestycji. Długoterminowe magazyny ciepła są uważane za standard dla sieci ciepłowniczych 4.0, (chyba że, wdrożenie ich jest niemożliwe z ekonomicznego punktu widzenia).

Poprzedni program dotacji KfW dla odnawialnych sieci ciepłowniczych jest wciąż obowiązującym i  nie jest zastąpiony nową propozycją. Mimo ogólnej zasady nie łączenia programów wsparcia, te dwa programy mogą występować razem, jeżeli projekt jest rozdzielony na kilka etapów.

Instytut Energetyki Odnawialnej jest polskim partnerem europejskiego  projektu Solar District Heating (SDH), którego głównym celem jest opracowanie i wdrożenie w dziewięciu uczestniczących w nim regionach europejskich (w tym dla Polski) strategii rozwoju oraz programów wsparcia dla sektora przedsiębiorstw ciepłowniczych. Działania projektu mają na celu doprowadzenie do uruchomienia inwestycji i tym samym rozwoju rynku słonecznych sieci ciepłowniczych.

Opracowano na podstawie:  http://solar-district-heating.eu

Kontakt

Instytut Energetyki Odnawialnej
ul. Mokotowska 4/6
00-641 Warszawa

Telefon:
+48 22 825 46 52
+48 22 875 86 78

Fax:
+48 22 875 86 78

E-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Polityka plików cookies