Smaller Default Larger

Opis szkolenia - Mikroinstalacje hybrydowe

Integrator mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii

Pierwsze (bezpłatne)  szkolenia dla instalatorów
w ramach projektu OZERISE – 
Odnawialne źródła energii w gospodarstwach rolnych

 

Zapraszamy do udziału w szkoleniu adresowanym przede wszystkim do instalatorów prosumenckich mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii, ale również do firm, instytucji zainteresowanych integracją mikroinstalacji OZE w tzw. hybrydy. Hybrydowe mikroinstalacje OZE, czyli mikroinstalacje zbudowane z kilku rodzajów OZE funkcjonujące w mikrosieciach z magazynami energii  będą stawać się coraz bardziej popularne, także w Polsce. Impulsem do przyśpieszonego ich rozwoju jest  nowy program dotacji – Prosument – którego kryteria wskazując na potrzebę łączenia co najmniej  dwóch rodzajów źródeł energii odnawialnej do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła (np. systemy fotowoltaiczne i pompy ciepła). Także nowe przepisy Prawa energetycznego promują instalacje prosumenckie OZE w sposób  zachęcający do lepszego bilansowania energii i zwiększania zużycia energii z OZE na własne potrzeby właścicieli mikroinstalacji, co jest znacznie łatwiejsze do osiągniecia w przypadku budowy instalacji hybrydowych. Instalacje hybrydowe mogą przede wszystkim mieć duże znaczenie w rolnictwie, gdzie występują  znaczące i wysoce zmienne potrzeby energetyczne gospodarstw i gdzie  jest słabo rozwinięta infrastruktura elektroenergetyczna.

Z badań Instytut Energetyki Odnawialnej - IEO wynika, że rolnicy znacznie częściej niż inni odbiorcy uskarżają się na przerwy w dostawach energii elektrycznej, co skutkuje nie tylko pogorszeniem warunków życia ale wzrostem strat i pogorszeniem jakości produktów rolnych oraz negatywnie odbija się na dochodowość gospodarstw.   Dlatego z myślą o promowaniu najlepszych rozwiązań i wspieraniu odnawialnych źródeł energii (OZE) w formie energetyki prosumenckiej i rozproszonej, IEO razem z partnerami (NMG, API Micon, ZP FEO) realizuje  projekt pn.  „Odnawialne źródła energii w gospodarstwach rolnych i inteligentnych sieciach” (akronim - OZERISE). Projekt OZERISE współfinansowany jest ze środków unijnych w ramach programu Life+ oraz ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Projekt jest realizowany pod patronatem honorowym Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Ideą projektu jest wsparcie rolników w zastępowaniu konwencjonalnych źródeł energii ekologicznymi rozwiązaniami technologicznymi, optymalizacji rozwiązań energetyki prosumenckiej dla gospodarstw wolnych  oraz pokazanie korzyści wynikających z wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE) dla rolnictwa i obszarów wiejskich w lokalnych grupach (mikrosieci, hybrydowe źródła OZE, lokalne grupy bilansujące, spółdzielnie energetyczne).

 

Cel szkolenia:

Celem szkolenia jest przekazanie wiedzy i umiejętności projektowania  i realizacji specjalizowanych rozwiązań prosumenckich dla różnych typów towarowych gospodarstw rolnych o różnych profilach zużycia energii oraz  przekazanie praktycznych informacji i wiedzy o programie Prosument  na bazie aktualnego stanu prawnego funkcjonowania energetyki prosumenckiej w sektorze rolnictwa i spółdzielni energetycznych. Podczas szkolenia zostaną omówione wyniki badań, które pozwalają m.in. na określenie zależności pomiędzy  zmiennymi w czasie  potrzebami energetycznymi a możliwościami ich pokrycia przez mikroinstalacje OZE (w tym pogodowo niestabilne), które mogą być zastosowane w gospodarstwie rolnym o określonych profilach potrzeb energetycznych i uwarunkowaniach technicznych i lokalizacyjnych.

 

Efekt szkolenia:

Efektem szkolenia będzie stworzenie pierwszej, przeszkolonej pod kątem specyfiki potrzeb gospodarstw rolnych i rekomendowanej rolnikom grupy instalatorów – integratorów mikroinstalacji i małych instalacji OZE mających poszerzone kompetencje w zakresie instalacji hybrydowych.

 

Wymagania wstępne:

 • Doświadczenie w montażu instalacji OZE,
 • Rejestracja uczestnictwa wyłącznie przez internet,
 • Podstawowa znajomość obsługi komputera
 • Uczestnik jest zobowiązany do wypełnienia ankiety ewaluacyjnej bezpośrednio po szkoleniu,

 

Czas trwania: 1 dzień
Lokalizacja: Warszawa, Olsztyn
Cena: bezpłatne szkolenia
Daty: 21.11.2014, 05.12.2014

 

Certyfikat integratora instalacji OZE

Na podstawie ukończonego szkolenia uczestnicy otrzymają certyfikat integratora instalacji OZE.
Rejestr certyfikowanych instalatorów – integratorów instalacji OZE będzie dostępny na stronie internetowej.

Blog OZERISE

 • Czy leci z nami pilot – chwiejne rządowe ramy rozwoju energetyki odnawialnej – wpis na "ODNAWIALNY" BLOG
  2017-10-02 07:19:41

  Czytaj więcej...

 • Kim są najwięksi zwycięzcy aukcji OZE?
  2017-09-27 08:51:42

  Czytaj więcej...

 • Miliardy na panele słoneczne. Za dwa lata moce fotowoltaiczne w Polsce mają wzrosnąć czterokrotnie.
  2017-09-21 13:34:05

  Czytaj więcej...

Kontakt

Instytut Energetyki Odnawialnej
ul. Mokotowska 4/6
00-641 Warszawa

Telefon:
+48 22 825 46 52
+48 22 875 86 78

Fax:
+48 22 875 86 78

E-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Polityka plików cookies