Smaller Default Larger

Odnawialne źródła energii (OZE) w gospodarstwach rolnych i mikrosieciach

Współczesne rolnictwo i gospodarstwa rolne potrzebują coraz większej ilości energii. Obecnie rolnicy zużywają w Polsce 6% całego bilansu energii.

Ponadto, rolnictwo jest sektorem uprzywilejowanym w dziedzinie wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, każde gospodarstwo rolne ma wiele możliwości do wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych (tj. słońce, woda, wiatr). Korzystanie już z jednego źródła OZE zmniejsza  koszty bytowe i koszty produkcji w  gospodarstwach rolnych, jest źródłem dodatkowych dochodów ze sprzedaży nadwyżek energii, a także sposobem na ochronę środowiska. Korzyści  te zwielokrotniają się, jeżeli pojedyncze dotychczas OZE funkcjonują w lokalnych systemach zintegrowanych.

Odbiorcy energii, przyłączeni do wiejskich sieci dystrybucyjnych płacą za energię proporcjonalnie więcej, niż odbiorcy miejscy czy przemysłowi. Natomiast opóźnienia w modernizacji wiejskich sieci rozdzielczych dodatkowo wpływają na wyższe straty na dystrybucji energii elektrycznej i gazu. Wykorzystanie w gospodarstwach rolnych kilku różnych technologii energetyki odnawialnej (np. kolektory słoneczne, pompy ciepła, mikrobiogazownie, systemy PV, małe elektrownie wiatrowe) sprzyja zwiększeniu efektywności tych urządzeń, oraz bezpieczeństwu energetycznemu lokalnych odbiorców energii. Dodatkową szansą na poprawę efektywności energetycznej na obszarach wiejskich jest współpraca pomiędzy gospodarstwami w zakresie tworzenia mikrosieci. Właściciele gospodarstw rolnych zyskują wówczas niezależne zasilanie na wypadek przerwy w dostawie energii, a dzięki własnym źródłom zasilania mogą racjonalnie wykorzystywać taryfy energetyczne, np. czerpiąc moc w godzinach tańszych, korzystać z własnej energii lub sprzedawać ją do sieci.

 

Projekt „Odnawialne Źródła Energii w gospodarstwach rolnych” – OZERISE realizowany jest pod Patronatem Honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, współfinansowany ze środków instrumentu finansowego LIFE+ i NFOŚiGW. Koordynatorem projektu jest Instytut Energetyki Odnawialnej partnerami projektu są: Związek Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej, NMG, Api Micon.

Projekt OZERISE ma na celu praktyczną pomoc w doborze małoskalowych odnawialnych źródeł energii w gospodarstwach rolnych i ich grupach/spółdzielniach energetycznych.  W ramach projektu w wytypowanych w drodze szczegółowych ankiet wybrano 10 gospodarstwa rolnych kwalifikujących się do projektu, u których zostały zainstalowane liczniki energii elektrycznej oraz ciepła monitorujące on-line zużycie energii. Ponadto, zostały zainstalowane urządzenia monitorujące wietrzność w terenie gospodarstwo i nasłonecznie. Na podstawie zużycia energii i warunków atmosferycznych zostanie przygotowana (w oparciu o kalkulatory) odpowiednia internetowa aplikacja doboru wszystkich rodzajów mikroinstalacji OZE, indywidualnie dla każdego z gospodarstw rolnych i domowych. Prawidłowa lokalizacja instalacji OZE w obrębie gospodarstwa i dobór odpowiedniej technologii ma największy wpływ na ich opłacalność ekonomiczną zastosowania (produktywność).

 

Projekt OZERISE powstał z myślą o rolnikach świadomych rosnącego zapotrzebowania na energię w obliczu zwyżkujących cen paliw i energii elektrycznej i poszukujących alternatywnych źródeł jej zaopatrzenia, chcących oszczędzać i zarabiać. Dotychczas rolnicy decydowali się z reguły na zakup i użytkowanie jednego, wybranego niekiedy dość przypadkowo OZE, ale wraz z rozwojem mikrosieci i rynku energii oraz coraz większą gamą dostępnych na rynku urządzeń OZE (małe elektrownie wiatrowe, mikrobiogazownie, kolektory słoneczne, pompy ciepła, systemy fotowoltaiczne) sytuacja zaczyna się zmieniać.

Więcej informacji

Blog OZERISE

 • Czy leci z nami pilot – chwiejne rządowe ramy rozwoju energetyki odnawialnej – wpis na "ODNAWIALNY" BLOG
  2017-10-02 07:19:41

  Czytaj więcej...

 • Kim są najwięksi zwycięzcy aukcji OZE?
  2017-09-27 08:51:42

  Czytaj więcej...

 • Miliardy na panele słoneczne. Za dwa lata moce fotowoltaiczne w Polsce mają wzrosnąć czterokrotnie.
  2017-09-21 13:34:05

  Czytaj więcej...

Kontakt

Instytut Energetyki Odnawialnej
ul. Mokotowska 4/6
00-641 Warszawa

Telefon:
+48 22 825 46 52
+48 22 875 86 78

Fax:
+48 22 875 86 78

E-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Polityka plików cookies