Smaller Default Larger

III Etap. Rezultaty projektu

Opracowanie kalkulatora doboru OZE

W ramach działania został opracowany prosty kalkulator doboru OZE. Kalkulator jest narzędziem dla inwestorów (rolników) stworzonym w celu optymalnego doboru technologii OZE dla różnych typów gospodarstw rolnych. Kalkulator uwzględnia możliwość doboru/integracji i porównania różnych technologii OZE biorąc pod uwagę szereg czynników m.in.: charakterystykę lokalizacji (powierzchnia działki, typ zabudowy, najbliższe otoczenie), liczbę mieszkańców, taryfę czy zużycie energii.

Wyniki otrzymane po wypełnieniu formularza kalkulatora mogą być pomocne w podjęciu kluczowych decyzji w dalszych etapach planowania i realizacji inwestycji w mikroinstalacje OZE oraz mogą stanowić punkt wyjścia do szczegółowej analizy pod kątem doboru technologii i mocy mikroźródła. Na podstawie odpowiedzi inwestor otrzymuje wstępną ocenę, które z mikroinstalacji OZE są najbardziej optymalne z technicznego i ekonomicznego punktu widzenia oraz informację o możliwości finansowania inwestycji. Ponadto w uzyskanym raporcie inwestor otrzymuje:

 • Ocenę  lokalizacji pod kątem możliwości montażu instalacji OZE
 • Szacunkową moc instalacji
 • Szacunkowe nakłady inwestycyjne oraz koszty eksploatacji instalacji
 • Prosty okres zwrotu inwestycji
 • Ewentualne ograniczenia techniczne

 

Szkolenia dla instalatorów urządzeń małych źródeł energii odnawialnej

Instalatorzy biorący udział w szkoleniu mogli nie tylko poszerzyć swoją wiedzę praktyczną, ale także rozwijać unikalną ofertę dla gospodarstw rolnych.  Materiał szkoleniowy został opracowany na podstawie analizy pakietów danych pochodzących z monitoringu zużycia energii w gospodarstwach, jak i warunków meteorologicznych. Materiał został także uzupełniony o wyniki kalkulacji przeprowadzone przez użytkowników kalkulatora doboru OZE. W ten sposób instalatorzy uzyskali wiedzę opartą o rozwiązania stosowane w praktyce, poznali rzeczywistą problematykę z jaką mogą się zetknąć podczas pracy zawodowej.

 

Wyjazd studyjny do Republiki Federalnej Niemiec

W dniach 9-11 grudnia 2014 r. Instytut Energetyki Odnawialnej, we współpracy z Ambasadą Republiki Federalnej Niemiec, niemieckim Ministerstwem Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Reaktorów Atomowych w Berlinie oraz przy wsparciu projektu OZERISE – Odnawialne źródła energii w gospodarstwach rolnych i mikrosieciach zorganizował wyjazd studyjny do Republiki Federalnej Niemiec (RFN), w którym udział wzięli m.in. rolnicy biorący udział w projekcie OZERISE. Celem wizyty studyjnej była wymiana doświadczeń polsko – niemieckich w zakresie wdrażania odnawialnych źródeł energii (OZE) na obszarach wiejskich, a także praktyczne zapoznanie się z funkcjonowaniem energetyki prosumenckiej, rozproszonej, gminnej oraz spółdzielni energetycznych, zarówno pod kątem korzyści z zastosowania konkretnych technologii OZE, jak i z aspektami zastosowania różnych instrumentów regulacyjnych, współpracy z samorządami i współpracy z sieciami dystrybucyjnymi.

 

Organizacja VIII Forum Energetyki Prosumenckiej

W ramach działania zostało zorganizowane VIII Forum Energetyki Prosumenckiej, na które zaproszono m.in. uczestników projektu OZERISE – Odnawialne źródła energii w gospodarstwach rolnych i mikrosieciach. Dwudniowy program Forum został podzielony na 4 sesje merytoryczne oraz 2 panele dyskusyjne. Pierwszego dnia uczestnicy poznali zagadnienia dotyczące rynku energetyki prosumenckie z perspektywy odbiorców i użytkowników mikroinstalacji oraz dostawców rozwiązań technologicznych. Podczas drugiego dnia spotkania zaprezentowano analizy zużycia energii i ciepła przygotowane na podstawie wyników pomiarów prowadzonych w wybranych gospodarstwach rolnych. Podczas forum uczestnicy mogli uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania (opłacalność inwestycji i przyszłość OZE w kontekście ustawy o OZE).

Blog OZERISE

 • Czy leci z nami pilot – chwiejne rządowe ramy rozwoju energetyki odnawialnej – wpis na "ODNAWIALNY" BLOG
  2017-10-02 07:19:41

  Czytaj więcej...

 • Kim są najwięksi zwycięzcy aukcji OZE?
  2017-09-27 08:51:42

  Czytaj więcej...

 • Miliardy na panele słoneczne. Za dwa lata moce fotowoltaiczne w Polsce mają wzrosnąć czterokrotnie.
  2017-09-21 13:34:05

  Czytaj więcej...

Kontakt

Instytut Energetyki Odnawialnej
ul. Mokotowska 4/6
00-641 Warszawa

Telefon:
+48 22 825 46 52
+48 22 875 86 78

Fax:
+48 22 875 86 78

E-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Polityka plików cookies