Smaller Default Larger

Instrument finansowy Life+

LIFE+ jest jedynym instrumentem finansowym Unii Europejskiej koncentrującym się wyłącznie na współfinansowaniu projektów w dziedzinie ochrony środowiska. Jego głównym celem jest wspieranie procesu wdrażania wspólnotowego prawa ochrony środowiska, realizacja polityki ochrony środowiska oraz identyfikacja i promocja nowych rozwiązań dla problemów dotyczących ochrony środowiska. Program LIFE+ podzielony jest na trzy komponenty tematyczne: przyroda i różnorodność biologiczna, polityka i zarządzanie w zakresie środowiska oraz informacja i komunikacja.

 

Trzy komponenty programu LIFE+

I. Przyroda i różnorodność biologiczna

Celem głównym komponentu jest ochrona, zachowanie, odtworzenie, monitoring i poprawa funkcjonowania systemów naturalnych, siedlisk przyrodniczych oraz populacji dzikiej flory i fauny, w celu powstrzymania spadku różnorodności biologicznej oraz różnorodności zasobów genowych na terytorium UE do roku 2010.

II. Polityka i zarządzanie w zakresie środowiska

Komponent ten ma na celu przyczynienie się do wdrażania, aktualizowania oraz rozwoju polityki i ustawodawstwa UE w zakresie ochrony środowiska. Istotnym i planowanym efektem jest wdrożenie elementów polityki środowiskowej do innych polityk, a tym samym przyczynienie się do wdrażania koncepcji zrównoważonego rozwoju.

III. Informacja i komunikacja

Odwrócenie negatywnych trendów zmian zachodzących w środowisku naturalnym wymaga nie tylko zmian systemowych, harmonizujących rozwój społeczny i ekonomiczny z możliwościami środowiska, lecz również zaangażowania zarówno instytucji jak i społeczeństwa oraz zmian indywidualnych zachowań tak, by zminimalizować ich negatywny wpływ na środowisko. W komponencie III Instrument Finansowy LIFE+ przewiduje finansowanie działań związanych z rozpowszechnianiem informacji i zwiększaniem świadomości społecznej w zakresie ochrony środowiska.

 

Więcej informacji na temat Instrumentu Finansowego LIFE+ oraz możliwości współfinansowania przedsięwzięć ze środków Narodowego Funduszu znaleźć można na stronie internetowej LIFE lub NFOŚiGW.

 

Źródło: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Blog OZERISE

 • Czy leci z nami pilot – chwiejne rządowe ramy rozwoju energetyki odnawialnej – wpis na "ODNAWIALNY" BLOG
  2017-10-02 07:19:41

  Czytaj więcej...

 • Kim są najwięksi zwycięzcy aukcji OZE?
  2017-09-27 08:51:42

  Czytaj więcej...

 • Miliardy na panele słoneczne. Za dwa lata moce fotowoltaiczne w Polsce mają wzrosnąć czterokrotnie.
  2017-09-21 13:34:05

  Czytaj więcej...

Kontakt

Instytut Energetyki Odnawialnej
ul. Mokotowska 4/6
00-641 Warszawa

Telefon:
+48 22 825 46 52
+48 22 875 86 78

Fax:
+48 22 875 86 78

E-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Polityka plików cookies