Smaller Default Larger

Hodowla bydła, uprawa zbóż - profil 1

PROFIL DZIALALNOŚCI: Hodowla bydła połączona z uprawą zbóż

 

PROFIL DZIAŁALNOŚCI GOSPODARSTWA

 

Głównym profilem działalności analizowanego gospodarstwa rolnego jest produkcja mleczna ekstensywna (hodowla bydła mlecznego) oraz uprawa zbóż. Areał poszczególnych upraw wynosi:

 • 24 ha – uprawy zbóż (pszenżyto, pszenica, mieszanka zbóż);
 • 51 ha – sady,
 • 31 ha –użytki zielone (trawy, pastwiska).

 

W gospodarstwie rolnym hodowane jest bydło mleczne o łącznej obsadzie 100 sztuk (krowy, jałówki cielne >12 miesięcy, byki duże, młodzież 6-15 miesięcy oraz cielęta do 6 miesięcy), w przeliczeniu na duże jednostki przeliczeniowe 75 DJP.

Gospodarstwo przyłączone jest do sieci operatora PGE Obrót S.A. w taryfie G12.

 

CHARAKTERYSTYKA ODBIORNIKÓW ENERGII ELEKTRYCZNEJ

W gospodarstwie rolnym wyodrębniono pięć głównych obwodów poddanych pomiarom energii elektrycznej, do których należą: budynek mieszkalny, budynki gospodarcze, suszarnia, myjnia oraz inne. W tabeli 2 zestawiono obwody wraz z najważniejszymi typami odbiorników.

Tabela 2 Zestawienie obwodów poddanych opomiarowaniu zużycia energii elektrycznej

Nazwa obwodu

Najważniejsze odbiorniki energii

Budynek mieszkalny

 1. Urządzenia AGD: Zmywarka, chłodziarko zamrażarka, mikrofalówki, telewizory, zamrażarki skrzyniowe, zamrażarka szufladowa, pralka, piekarnik elektryczny,  laptopy, drobne sprzęty AGD
 2. pompa cyrkulacyjne pieca C.O.
 3. przepływowe ogrzewacze wody
 4. Przydomowa oczyszczalnia ścieków: pompa pływakowa, mieszalnik
 5. Oświetlenie domowe
Budynki gospodarcze
 1. Śrutownik

Suszarnia

 1. Dmuchawa ssąco-tłocząca
 2. Żmijki / podajniki
 3. Wentylator nowej obory
 4. Oświetlenie nowej obory

Myjnia

 1. Dojarka
 2. Myjnia z grzałkami do grzania wody
 3. Mieszadło zbiornika chłodni
 4. Sprężarka wymiennika ciepła mleka
 5. Wentylator wymiennika ciepła mleka
 6. Oświetlenie

Inne

 1. Elektronarzędzia
 2. Spawarka
 3. Hydrofor

 

Opomiarowanie gospodarstw rolnych zaplanowane zostało na dwa lata, jednak ze względów na niekorzystne warunki meteorologiczne (wyładowania atmosferyczne) w drugim roku cześć liczników energii elektrycznej uległa zniszczeniu. Przedstawione na wykresie kołowym dane przedstawiają wartości z pierwszego roku, w celu lepszego zobrazowania faktycznego udziału zużycia energii elektrycznej przez poszczególne obwody. Wykres słupkowy z kolei przedstawia wszystkie wyniki. Zauważyć można, że zniszczeniu nie uległo jedynie opomiarowanie myjni (której zużycie przekracza połowę całkowitego zapotrzebowania gospodarstwa na energię) oraz suszarni. W ciągu jednego roku pomiarów gospodarstwo zużyło niemal 18 MWh.

 


 Rysunek 1 Struktura zużycia energii w gospodarstwie rolnym

 

PROFIL ZUŻYCIA ENERGII

Gospodarstwo rolne zajmujące się uprawą zbóż, zużywa najwięcej energii elektrycznej w lipcu (35 kWh/dobę), kiedy to przypada okres żniwny. Z drugiego profilu działalności gospodarstwa, hodowli bydła mlecznego, wynika rozkład dziennego zapotrzebowania na energię. Gospodarstwa takie wykazują zwiększone zapotrzebowanie na moc dwukrotnie w ciągu doby, w czasie dojenia krów, tj. godz. 7:30 – 9:00 i 16:30 – 18:00. Profile zapotrzebowania na moc w każdej porze roku są do siebie zbliżone, co odzwierciedla niezmienny w ciągu roku charakter działalności gospodarstwa mleczarskiego. Warto zwrócić także uwagę, na rozkład stref w grupie taryfowej. Największe zapotrzebowanie na energię występuje w godzinach najdroższej energii (strefa szczytowa) jednak ze względu na charakter pracy gospodarstwa i długość strefy szczytowej w taryfie G12, nie ma możliwości przesunięcia najbardziej energochłonnych czynności (dojenie krów) na godziny poza szczytem Rozsądnym rozwiązaniem może okazać się rozważenie zmiany taryfy. Na wykresach poniżej przedstawiono średnie dzienne zużycie energii, średnie profile zapotrzebowania na moc przez gospodarstwo rolne (na cele gospodarcze) oraz rozkład stref w grupie taryfowej G12.

 

Rysunek 2 Średnie dzienne zużycie energii elektrycznej [kWh/dobę]

 

Rysunek 3 Średnie profile zapotrzebowania na moc na cele gospodarcze [kWh]

 

Rysunek 4 Rozkład stref w grupie taryfowej G12

Kontakt

Instytut Energetyki Odnawialnej
ul. Mokotowska 4/6
00-641 Warszawa

Telefon:
+48 22 825 46 52
+48 22 875 86 78

Fax:
+48 22 875 86 78

E-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Polityka plików cookies