Dobierz

Renewable EnergyPierwszym krokiem inwestora, chcącego oszczędzać i zainwestować w OZE w gospodarstwie rolnym, jest wybór odpowiedniej technologii.

Czytaj więcej...

Oszczędzaj

Renewable EnergyRozważając zakup odnawialnego źródła energii należy w pierwszej kolejności odpowiedzieć na pytanie, jakie korzyści chcemy osiągnąć...

Czytaj więcej...

Zarabiaj

Renewable EnergyRolnictwo dysponuje największym ze wszystkich działów gospodarki potencjałem OZE, a w szczególności energii słonecznej, wiatru, biogazu i biomasy.

Czytaj więcej...

Smaller Default Larger

Oszczędzaj

Rozważając zakup odnawialnego źródła energii należy w pierwszej kolejności odpowiedzieć na pytanie, jakie korzyści chcemy osiągnąć. Jeśli jesteś nastawiony na OSZCZĘDZANIE, ten dział jest właśnie dla Ciebie! Dowiesz się, jak mądrze zainwestować swój kapitał w OZE aby przynosił wymierne oszczędności…

 

Oszczędności w gospodarstwie domowym i rolnym…

Media takie jak energia elektryczna, ciepło, gaz wykorzystujemy praktycznie każdego dnia. Podwyższanie standardu życia powoduje wzmożone ich zużycie. Niestety, ich ceny również idą stale w górę. Co zrobić, by nasze rachunki za media były niższe? Jedną z metod jest inwestycja w odnawialne źródła energii, które będą pracowały na pokrycie częściowego zapotrzebowania własnego gospodarstwa rolnego lub domowego.

 

Obecnie wyróżnić można pięć odnawialnych źródeł energii:

 • Energia słoneczna,
 • Energia wiatru,
 • Energia wody,
 • Energia geotermalna,
 • Energia biomasy.

 

W poniższej tabeli zestawiono, jakie medium możemy z każdego źródła otrzymać oraz jak je wykorzystać.

Źródło

Energia wytwarzana w OZE

Przykłady wykorzystania
Gospodarstwo domowe / rolne

Energia słońca

cieplna / elektryczna

 

kolektory

cieplna

ogrzewanie pomieszczeń, ogrzewanie ciepłej wody użytkowej, suszenie produktów rolnych

fotowoltaika

elektryczna

zasilanie urządzeń,ogrzewanie elektryczne pomieszczeń

Energia wiatru

elektryczna

ogrzewanie elektryczne pomieszczeń

Energia wody

elektryczna

ogrzewanie elektryczne pomieszczeń

Energia geotermalna

cieplna / elektryczna *

ogrzewanie pomieszczeń i ciepłej wody użytkowej

Biomasa

cieplna / elektryczna *

ogrzewanie pomieszczeń

(*) Dotyczy dużych instalacji zamieniających energię cieplną na elektryczną

 

Urządzenia wytwarzające energię cieplną można bezpośrednio wykorzystać do ogrzewania pomieszczeń lub przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się kolektory słoneczne. Zamiana energii promieniowania słonecznego na ciepło jest technologią dojrzałą. Ekonomicznym uzasadnieniem jest ponadto duże dofinansowanie. Ciepło również uzyskujemy spalając biomasę w kotle. Gorące spaliny  podgrzewają wodę cyrkulującą w wymiennikach ciepła. W przypadku dużych kotłów energetycznych opalanych biomasą, gorące spaliny zamieniają wodę na parę wodną, która to rozpędza łopaty turbiny parowej, ta natomiast napędza generator wytwarzający energię elektryczną. Również energię geotermalną wykorzystuje się głównie do ogrzewania lub podgrzewu wody. Jednak źródła o dostatecznie wysokich temperaturach można wykorzystać do wygenerowania pary i podobnie jak w biomasie, wykorzystać do produkcji prądu elektrycznego.

 

Urządzenia generujące energię elektryczną można wykorzystać (po dostosowaniu parametrów prądu do obowiązujących w sieci standardów) bezpośrednio do zasilania odbiorników elektrycznych. W gospodarstwie domowym mogą to być urządzenia RTV, AGD. W gospodarstwie rolnym na przykład do oświetlenia pomieszczeń czy zasilania maszyn i urządzeń. Energię elektryczną można także zamienić go wytwarzania ciepła (ogrzewanie elektryczne). Jest to jednak najmniej efektowna forma wytwarzania ciepła.

 

Każda jednostka ciepła czy energii elektrycznej, wytwarzanej z OZE i zużywanej na potrzeby własne, powoduje finalnie obniżenie rachunków za media. Odpowiedni dobór instalacji (i urządzeń pomocniczych) w stosunku do potrzeb umożliwi efektywne jej wykorzystanie. Produkując głównie na potrzeby własne, pobieramy z sieci (ciepłowniczej, elektroenergetycznej…) co najwyżej jedynie nadwyżkę tego, co aktualnie w danej chwili potrzebujemy, ponieważ część zapotrzebowania pokrywane jest przez odnawialne źródło energii. Produkcja na potrzeby własne opłacalna jest w takich sytuacjach, kiedy koszt wytworzenia energii z OZE będzie niższy niż koszt zakupu energii od dostawcy.

 

System odnawialnych źródeł energii pracujących na potrzeby własne (nie przyłączony do sieci) nazywa się systemem OFF-GRID. W jego skład wchodzą: moduły fotowoltaiczne (wytwarzają prąd stały), inwerter (zamienia prąd stały na przemienny o częstotliwości zgodnej z siecią z którą pracuje, tutaj domową), ewentualnie bateria akumulatorów (jeżeli inwestor chce zmagazynować energię i wykorzystać ją później, na przykład w porach nocnych). Do tego dochodzą akcesoria elektryczne i montażowe. Warto jednak nadmienić, że akumulatory są bardzo kosztownym elementem całego układu i ze względu na ich konstrukcję i proces zużywania się, niezbędna jest ich wymiana co około 8 lat. Stąd też zainwestowanie w akumulatory znacznie wydłuży okres zwrotu takiej instalacji.

 

Mikrosieci czyli oszczędności na większą skalę…

Jeżeli chcesz zainwestować w OZE, rozejrzyj się w koło! Jeśli Twoi sąsiedzi posiadają odnawialne źródła lub chcą w nie zainwestować – stwórzcie razem Mikrosieć! Z punktu widzenia sieci energetycznej w kraju, Mikrosieć jest wydzieloną, odrębną jednostką, jednak do niej przyłączoną i z nią współpracującą. W skład mikrosieci mogą wchodzić urządzenia zarówno wytwarzające energię elektryczną jak i ją pobierającą. Dużą rolę odgrywa w takiej sieci komunikacja między wytwórcami i odbiorcami (Internet, GSM). Pozwala ona na porównywanie obecnych mocy wytwórczych z aktualnym zapotrzebowaniem i takie zarządzanie energią, by jak najlepiej je pokryć. Jednak przepływy energii elektrycznej nie ograniczają się tylko do mikrosieci.

 

Przyłączenie mikrosieci do krajowej sieci energetycznej pozwala na odsprzedanie energii do sieci w przypadku jej nadmiaru, lub zakup w przypadku jej niedoboru. Inwestycja w Mikrosieć zwiększa pewność zasilania odbiorników z nią współpracującą (ważne szczególnie w obszarach narażonych na częste braki w dostawach prądu).  

 

W jaki sposób można oszczędzić poprzez inwestycję w Mikrosieć? Wyobraźmy sobie słoneczny, bezwietrzny dzień, kiedy nasze źródło (mała elektrownia wiatrowa) produkuje mniej energii niż nasze zapotrzebowanie. Tymczasem sąsiad posiadający elektrownię fotowoltaiczną ma jej aż nadto. Nie musimy od razu kupować energii elektrycznej od operatora. Nadwyżkę pobierzemy z utworzonej mikrosieci. Jednak wzajemny handel / wymiana energią to nie jedyna metoda na generowanie oszczędności. Wiele rejonów naszego kraju jest zagrożona zanikami napięcia z różnych powodów: warunków atmosferycznych, złego stanu sieci itp. Pewność zasilania i niezależność od coraz częściej zawodzących sieci sprawia, że można kontynuować produkcję rolną bez obawy o utratę efektów pracy z powodu braku prądu u dostawcy. Takie rozwiązanie może znacznie ograniczyć potencjalne straty.

 

Ale mikrosieci to nie tylko przesył energii elektrycznej. Kolejnym produktem może być ciepło. Jeśli w swoim gospodarstwie prowadzimy proces technologiczny wydzielający ciepło, warto dzięki mikrosieci przekazać to, co jest dla nas zbędne dla innego gospodarstwa, które to ciepło wykorzysta.

Blog OZERISE

 • Czy leci z nami pilot – chwiejne rządowe ramy rozwoju energetyki odnawialnej – wpis na "ODNAWIALNY" BLOG
  2017-10-02 07:19:41

  Czytaj więcej...

 • Kim są najwięksi zwycięzcy aukcji OZE?
  2017-09-27 08:51:42

  Czytaj więcej...

 • Miliardy na panele słoneczne. Za dwa lata moce fotowoltaiczne w Polsce mają wzrosnąć czterokrotnie.
  2017-09-21 13:34:05

  Czytaj więcej...

Kontakt

Instytut Energetyki Odnawialnej
ul. Mokotowska 4/6
00-641 Warszawa

Telefon:
+48 22 825 46 52
+48 22 875 86 78

Fax:
+48 22 875 86 78

E-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Polityka plików cookies