Dobierz

Renewable EnergyPierwszym krokiem inwestora, chcącego oszczędzać i zainwestować w OZE w gospodarstwie rolnym, jest wybór odpowiedniej technologii.

Czytaj więcej...

Oszczędzaj

Renewable EnergyRozważając zakup odnawialnego źródła energii należy w pierwszej kolejności odpowiedzieć na pytanie, jakie korzyści chcemy osiągnąć...

Czytaj więcej...

Zarabiaj

Renewable EnergyRolnictwo dysponuje największym ze wszystkich działów gospodarki potencjałem OZE, a w szczególności energii słonecznej, wiatru, biogazu i biomasy.

Czytaj więcej...

Smaller Default Larger

Dobierz

Pierwszym krokiem inwestora, chcącego oszczędzać i zainwestować w odnawialne źródła energii (OZE) w gospodarstwie rolnym, jest wybór odpowiedniej technologii. Biorąc pod uwagę szczególny charakter inwestycji, nie zawsze jest to etap prosty, jak by się mogło wydawać na pierwszy rzut oka.

 

Samo zastosowanie technologii wykorzystującej odnawialne źródła energii niekoniecznie zwiększy oszczędności zużycia energii w gospodarstwie rolnym. Kluczową sprawą jest dobór odpowiednich urządzeń, specyficznych dla konkretnego profilu gospodarstwa i w jak najlepszy sposób wykorzystujących warunki pogodowe na danym obszarze. Kolektory słoneczne, małe elektrownie wiatrowe, mikrobiogazownie, systemy fotowoltaiczne, pompy ciepła, czy kotły na biomasę najefektywniej pracować będą w warunkach ich maksymalnego wykorzystania. Równie ważna jest wiedza i świadomość tego  na jakie cele zużywamy najwięcej energii w gospodarstwie rolnym tj.: ogrzewanie, oświetlenie, podgrzanie ciepłej wody użytkowej, suszenie itp.

 

Na tej podstawie możemy podjąć kompleksową i świadomą decyzję dotyczącą zakup urządzeń odnawialnych źródeł energii z punktu widzenia potrzeb energetycznych oraz dostępnych zasobów naturalnych w danym gospodarstwie rolnym.

 

Samodzielny dobór takiego urządzenia (lub kilku urządzeń) może okazać się jednak bardzo trudny ze względu na konieczność posiadania przez inwestora specjalistycznej wiedzy nt instalacji i projektowania OZE. W celu ułatwienia podjęcia decyzji inwestycyjnej w ramach projektu OZERISE na stronie internetowej udostępniono kalkulator doboru OZE służący do orientacyjnej analizy ekonomicznej inwestycji oraz zapoznania się z ideą i możliwościami integracji technologii OZE między sobą i w różnych typach gospodarstw rolnych.

 

Blog OZERISE

 • Czy leci z nami pilot – chwiejne rządowe ramy rozwoju energetyki odnawialnej – wpis na "ODNAWIALNY" BLOG
  2017-10-02 07:19:41

  Czytaj więcej...

 • Kim są najwięksi zwycięzcy aukcji OZE?
  2017-09-27 08:51:42

  Czytaj więcej...

 • Miliardy na panele słoneczne. Za dwa lata moce fotowoltaiczne w Polsce mają wzrosnąć czterokrotnie.
  2017-09-21 13:34:05

  Czytaj więcej...

Kontakt

Instytut Energetyki Odnawialnej
ul. Mokotowska 4/6
00-641 Warszawa

Telefon:
+48 22 825 46 52
+48 22 875 86 78

Fax:
+48 22 875 86 78

E-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Polityka plików cookies